droid slider 3

Jakie maszyny wykorzystuje się podczas budowy dróg?

Tworzenie i remontowanie dróg to niezbędny element rozwoju infrastruktury każdego państwa. Nowoczesne technologie sprawiły, że staje się to coraz bardziej powszechnym i prostszym do przeprowadzenia procesem. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaki sprzęt jest obecnie wykorzystywany podczas budowy dróg. Przyjrzymy się mu bliżej i omówimy zarówno ten używany do przygotowania terenu, jak i przeznaczony do układania asfaltu.

Maszyny wykorzystywane do przygotowania podłoża

Przygotowanie podłoża to pierwszy etap budowy drogi. Dzięki wykorzystaniu maszyn, możliwe staje się stworzenie stabilnej i trwałej podstawy dla przyszłej nawierzchni. W trakcie tego procesu wykorzystuje się między innymi frezarki, sprężarki, przycinarki oraz samochody ciężarowe.

Frezarka do asfaltu

Frezarka do asfaltu to specjalistyczna maszyna wykorzystywana do usuwania wierzchniej, zużytej lub uszkodzonej warstwy nawierzchni. Główną funkcją urządzenia jest skrawanie asfaltu. To z kolei pozwala na przygotowanie powierzchni pod nowe warstwy materiału. Cały proces odbywa się dzięki specjalistycznym bębnom z wymiennymi nożami lub zębami. Komponenty te, obracając się z dużą prędkością, odcinają warstwy asfaltu na zadaną głębokość.

Dzięki możliwości regulacji głębokości frezowania asfaltu, maszyna pozwala na precyzyjne dostosowanie procesu do potrzeb konkretnej inwestycji. Co więcej, są one dostępne w różnych rozmiarach. Od mniejszych, mobilnych modeli stosowanych w miejskich projektach, po potężne maszyny wykorzystywane na dużych odcinkach autostrad.

Frezarka do asfaltu

Sprężarki przewoźne i przycinarki do asfaltu

Prace nad przygotowaniem podłoża nie byłyby możliwe bez sprężonego powietrza. Sprężarki przewoźne wytwarzają ciśnienie wyższe od atmosferycznego i zasilają maszyny pneumatyczne. To urządzenia o dużej mobilności – wykorzystywane tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Na tym etapie prac niezwykle istotne są także przycinarki do asfaltu – stosowane do cięcia nawierzchni. Jest to działanie konieczne, by usunąć istniejące uszkodzenia i przygotować drogę do rozściełania nowej warstwy.

Samochody ciężarowe

Budowa dróg już od pierwszych etapów wymaga zastosowania samochodów ciężarowych. Stosuje się je zarówno do przygotowania nawierzchni, jak i później – podczas jej układania. Wykorzystywane są do transportu materiałów sypkich, na które w trakcie budowy istnieje stałe zapotrzebowanie. Niezbędne surowce szybko się kończą, więc konieczne są częste dostawy ich dużych ilości, do czego najlepiej sprawdzają się samochody wyposażone w naczepy typu wywrotka.

Maszyny wykorzystywane do układania asfaltu

Układanie asfaltu to szczególnie ważny etap – od jego przebiegu w dużym stopniu zależy wytrzymałość drogi i późniejszy komfort jazdy. W tym procesie także nie obędziemy się bez maszyn. Warto podkreślić tutaj role, jakie pełnią rozściełacze oraz walce.

Rozściełacz do asfaltu

Rozściełacz, znany również jako układarka, służy do równomiernego rozłożenia i wstępnego zagęszczenia mieszanki mineralno-asfaltowej. Proces ten rozpoczyna się od załadunku gorącej masy bitumicznej do kosza zasypowego rozściełacza. Stamtąd jest ona rozkładana za pomocą przenośników na stole roboczym (głównym elemencie roboczym maszyny). Tam z kolei dochodzi do wstępnego zagęszczania struktury mieszanki, która jest wprawiana w ruch za pomocą specjalnych belek i płyt wibracyjnych. Następnie stół roboczy wraz z rozłożoną masą opuszczony zostaje na przygotowaną wcześniej powierzchnię, a asfalt zostaje rozprowadzony. Warto tutaj dodać, że nowoczesne rozściełacze są wyposażone w systemy automatycznej niwelacji. Dzięki temu można precyzyjnie kontrolować grubość układanej warstwy i odpowiednio wcześnie reagować na wszelkie nierówności podłoża.

rozściełacz do asfaltu

Walce

Rozłożony asfalt został jedynie wstępnie zagęszczony – przed zakończeniem prac nawierzchni należy nadać ostateczny kształt. Wykorzystywane do tego są walce. Maszyny te usuwają nadmiar powietrza z mieszanki, eliminują drobne nierówności i wygładzają drogę. Dzięki temu poprawia się wytrzymałość asfaltu, ponieważ zmniejsza się jego podatność na odkształcenia pod wpływem ciężaru pojazdów. Walcowanie zapobiega również uszkodzeniom związanym z zamarzaniem i rozmarzaniem wody, ponieważ obniża przepuszczalność drogi.

Walec

Podsumowanie

Budowa dróg to skomplikowany proces, który wymaga użycia wielu specjalistycznych maszyn. Od przygotowania podłoża, aż po układanie asfaltu – specjalistyczny sprzęt ma ogromny wpływ na efektywność i jakość prac drogowych. Każde z przedstawionych powyżej urządzeń pełni ważną rolę. Wszystkie razem tworzą system, dzięki któremu możliwe jest skuteczne tworzenie i utrzymywanie sieci drogowej. W ten sposób można zapewniać bezpieczny i komfortowy transport osób i towarów.

Podobne wpisy